Zamglenie mózgu może dotknąć każdego w różnych okresach życia. Jest to stan przeważnie przejściowy, jednak może pojawiać się regularnie. Jakie są przyczyny i jakie objawy powoduje mgła mózgowa? Jak sobie z tym radzić? Kto jest najbardziej narażony na zamglenie umysłu?
Zacznijmy od zrozumienia pojęcia mgły mózgowej i jej przyczyn.
Mgła mózgowa to termin wykorzystywany zbiorczo do opisania szeregu dysfunkcji neurologicznych, takich jak:
- obniżona koncentracja,
- częste bóle głowy,
- poczucie ogólnego zmęczenia i „przytłoczenia”,
- trudności z zapamiętywaniem i funkcjonowaniem pamięci krótkotrwałej,
- brak motywacji,
- problemy ze snem.
Odwodnienie organizmu, stres i niezdrowa dieta mogą nasilać te objawy. W sposób oczywisty wpływa to na pogorszenie jakości życia. Może być przyczyną rozwinięcia się depresji, stanów lękowych oraz stresu pourazowego. Mgła mózgowa może również powodować objawy, takie jak bóle głowy i wyczerpanie psychiczne. Często mgła mózgowa jest spowodowana kombinacją dwóch lub trzech z tych czynników. Na przykład depresja może prowadzić do braku snu lub odwrotnie. Podobnie stres może wpływać na sen i powodować depresję. Okresowi okołomenopauzalnemu może towarzyszyć brak snu i depresja.
Wskazówki i porady: jak zmniejszyć mgłę mózgową
Jak już wspomnieliśmy, efekt „mgły mózgowej” jest stanem przemijającym. Jednak o czasie trwania zależnym od wielu czynników, na który nie ma farmakologicznej metody leczenia.
Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć objawy, które powoduje mgła mózgowa:
- Wysypiaj się. Sen jest ważny dla twojego mózgu i ciała, aby usunąć niezdrowe toksyny, które mogą przyczyniać się do mgły mózgowej. Staraj się przestrzegać ustalonego harmonogramu snu i staraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy. Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefon komórkowy, laptop lub telewizor, przed pójściem spać.
- Próbuj nowych rzeczy. Zaangażuj umysł w czynności stymulujące umysł i staraj się próbować nowych rzeczy. Na przykład wybierz inną drogę do pracy, wypróbuj inne podejście do zadania, które wykonujesz regularnie, lub słuchaj innej muzyki. Może to pomóc w zwiększeniu produkcji substancji chemicznej w mózgu zwanej noradrenaliną, która stymuluje mózg.
- Unikaj wielozadaniowości. Wielozadaniowość może wyczerpać Twoją energię i obniżyć wydajność, zwłaszcza jeśli próbujesz wykonać dwie czynności, które wymagają świadomego myślenia. Zamiast tego spróbuj skupić się na jednej rzeczy na raz.
- Rób przerwy psychiczne. Postaraj się zrobić kilka przerw psychicznych w ciągu dnia, kiedy nie myślisz o niczym i jesteś w tej chwili. Możesz zamknąć oczy, przejść się na krótki spacer lub wyjrzeć przez okno.
- Ćwicz regularnie i spróbuj medytacji. Aktywność fizyczna może poprawić Twoje zdrowie psychiczne, natomiast medytacja może pomóc zmniejszyć stres i zrelaksować mózg i ciało.
- Wypróbuj MushUp®: Mix Cordycepsu i Lion’s Mane wspiera zdrowie psychiczne i układ nerwowy dzięki wysokiej koncentracji beta-glukanów, polisacharydów, przeciwutleniaczy. Wzmacnia system odpornościowy i dodaje energii.
Mgła mózgowa, a COVID-19
Nawet te osoby, które łagodnie przeszły COVID-19, są narażone na trwające wiele miesięcy po ozdrowieniu objawy jakie powoduje „mgła mózgowa”.
COVID-19 może powodować stan zapalny w mózgu. To może wpływać na zdolność neuronów w mózgu do komunikowania się ze sobą, powodując zamglenie mózgu. Jednak stres, niepokój, izolacja i zagrożenie pandemią koronawirusa mogą również pośrednio powodować mgłę mózgową, ponieważ może to być wyczerpujące dla mózgu.
Powikłania neurologiczne po COVID-19 to m.in.:
- udar mózgu,
- zawroty głowy,
- uszkodzenie nerwów obwodowych i unerwiających mięśnie oddechowe,
- uszkodzenie nerwu węchowego i błędnego,
- wielomiejscowe bóle neuropatyczne.
Mózg po COVID-19 i rola soplówki w powrocie do pełni sił intelektualnych
Pośród wielu negatywnych skutków przebycia choroby spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, obejmujących zaburzenia między innymi układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego, nie można przejść obojętnie nad wpływem COVID-19 na funkcjonowanie mózgu.
Według badań opublikowanych pod koniec 2021 roku na łamach magazynu „Nature„, w wyniku aktywności wirusa zniszczeniu ulega białko NEMO (NF-kB Essential Modulator). Jest ono kluczowe dla życia komórek śródbłonka – będących wyściółką mózgowych naczyń krwionośnych i składnikiem bariery krew-mózg. Bariera ta chroni centralny układ nerwowy przed przedostawaniem się do niego szkodliwych związków i reguluje przepływ tlenu oraz substancji odżywczych. Skutkiem takiego uszkodzenia są z jednej strony mikrokrwawienia w pewnych obszarach mózgu, a z drugiej niedokrwienia w innych. W najpoważniejszych przypadkach prowadzi to do zgonu, a w dłuższej perspektywie czasu stanowi zalążek zaburzeń neurologicznych, np. demencji. Wykazano również zmniejszenie rozmiaru mózgu u osób, które przebyły chorobę. W niektórych przypadkach aż o 2% względem osób, które nie były zakażone. W trakcie odpowiedzi immunologicznej na wirusa SARS-CoV-2 organizm produkuje nadmiar cytokinin, które również mogą uszkadzać tkankę nerwową.

Grzyb na pomoc mózgowi
Soplówka jeżowata jest grzybem wielkoowocnikowym występującym naturalnie na większości półkuli północnej. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Jest grzybem stosunkowo łatwym w uprawie i wartościowym kulinarnie. Dlatego wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów tym grzybem zwiększa się jego produkcja, także w Polsce.
Wpływ soplówki jeżowatej na funkcjonowanie mózgu
Dzięki wielu badaniom naukowym nad owocnikami i grzybnią soplówki wiemy, że jej suplementacja pozwala poprawić funkcjonowanie mózgu. Udowodniono, że związki znajdujące się w H. erinaceus są zdolne do pobudzania czynnika wzrostu nerwów (NGF). Neurotropiny, która stymuluje wzrost komórek nerwowych i odpowiada za utrzymanie i funkcjonowanie neuronów i aksonów. Ponadto pomaga w odbudowie uszkodzonych osłonek mielinowych. Działanie neuroprotekcyjne i antyneurodegeneracyjne zostało sprawdzone m.in. w badaniu na ludziach, z podwójną ślepą próbą. Wykazano znaczącą poprawę funkcji poznawczych u tych uczestników, którzy przyjmowali suchy ekstrakt z soplówki w porównaniu do tych, którzy przyjmowali placebo.
Soplówka jeżowata a depresja
W innym badaniu wykazano skuteczność ekstraktu w zwalczaniu depresji i obniżaniu poczucia niepokoju wynikających z menopauzy. Chociaż sam mechanizm działania soplówki w tym obszarze nie został jeszcze dokładnie zbadany. Ponadto stwierdzono, że składnik H. erinaceus – hericenon B – zapobiega agregacji płytek krwi, obniżając tym samym ryzyko udaru. Nawet przy dużych dawkach nie wykazano żadnej toksyczności ekstraktów z soplówki.
Soplówka jeżowata – pomoc dla każdego
Mamy więc z jednej strony chorobę, niszczącą komórki nerwowe, a z drugiej grzyba o udowodnionym działaniu wspierającym pracę systemu nerwowego. Do dyspozycji mamy badania, które pośrednio wskazują na możliwość zmniejszania długoterminowych skutków COVID-19 w rejonie dysfunkcji neurologicznych. Nawet osoby zdrowe wybierają soplówkę ze względu na jej właściwości poprawiające pracę mózgu, szybsze przyswajanie wiedzy, zwiększenie koncentracji. Jest to środek łatwo dostępny, bezpieczny o szerokim spektrum działania. Warto więc włączyć soplówkę do codziennej diety, żeby zachować oraz poprawić zdrowe funkcjonowanie swoich neuronów. To mała zmiana w codziennej rutynie żywieniowo-suplementacyjnej, a wielka poprawa jakości życia.
Chcesz wypróbować soplówkę?
- Przekonaj się, że naprawdę działa. Wybierz MushUp® w saszetkach.
- Możesz postawić też na MushUp® w puszce – 120g wystarczy na 2 miesiące suplementacji.

Bibliografia:
- Azumi Y., Inatomi S., Mori K., Ouchi K., Tuchida T., Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial, 2009 [pubmed].
- Asken Breton M., Barnett Allen, Hellmuth,T. Joanna, Persistent COVID-19-associated neurocognitive symptoms in non-hospitalized patients, 2021.
- Friedman M., Chemistry, Nutrition, and Health-Promoting Properties of Hericium erinaceus (Lion’s Mane) Mushroom Fruiting Bodies and Mycelia and Their Bioactive Compounds, 2015.
- Hayashi Chickako, Kitagawa Katsuyuki, Kondo Ryuichiro, Nagano Mayumi, Ohnuki Koichiro, Sato Daigo, Shimizu Kuniyoshi, Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake, 2010.
- Khan Md Asaduzzaman, Tania Mousumi, Liu Rui, Rahman Mohammad Mijanur, Hericium erinaceus: an edible mushroom with medicinal values,2013
- Lampe Josephine, Schwaninger Markus, Wenzel Jan, The SARS-CoV-2 main protease Mpro causes microvascular brain pathology by cleaving NEMO in brain endothelial cells, 2021
- Spelman K., Neurological Activity of Lion’s Mane (Hericium erinaceus ), 2017.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje w nim zawarte nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna.